Çocuklara Ödül Vermenin 7 Faydası


Çocuklara Ödül Vermenin 7 Faydası

Bazı ebeveynler yemeğini yiyen, ödevini yapan ve kendisinin sözünden çıkmayan çocuklarını ödüllendirir. Bu ödül olayının zararları da vardır elbette ama olumlu tarafından bakacak olursak yararlarını da sıralayabiliriz. İşte ödülle iş yapmanın yararları…

  1. Kesin çözümdür. Ödülü azcık ucundan gösterin ama çok değil. Böylece ödüle odaklanacak ve kendini şartlayacaktır. Örneğin; yemeğini yersen seni sinemaya götüreceğim… gibi

2. Ödül vermek ile bir şeyi yaptırmaya çalışmak motivasyonu da arttırır. ‘Ödevini yapar ve sorduğum soruları doğru cevaplarsan seni arkadaşına götüreceğim.’ Böylece çocuk öğrenmeye kendini şartlayarak daha verimli bir şekilde çalışacaktır.

3. Ödül vermek çocuğun isteğini de arttırır. ‘Anne oyuncaklarımı toplarsam parka gidebilir miyiz?’

4. Az önceki maddeden yola çıkacak olursak çocuğun kendi kendine iyi şeyler yapmak istediğini ve sorumluluk almak istediğini görebilirsiniz.

5. Ödül kişiliğin gelişmesine yardımcıdır. Aslında ödül bazında olmayan şeyleri ödül diye yutturamazsanız kişilik gelişiminde çocuğun neyi isteyip neyi istemediğini de anlayabilirsiniz.

6.Çocuğun kendini kanıtlamasına yardımcıdır. Çocuk yapabileceğine inandırılırsa ödül gerçekten kişilik kanıtlayıcı bir etken olarak karşısına çıkar.

7. Ödülü vermeden önce mutlaka çocuğunuza teşekkür etmelisiniz. Böylece istek artacak ve güven de sağlanmış olacaktır.

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklara Ödül Vermenin 7 Faydası

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video