Dünyanın Sonunun Geldiğine 7 İşaret


  1. Arktik erime

Kuzey Kutbu ve Antarktika kutup bölgeleri, sağlıklı bir dünya iklimi için çok önemli; ancak buz seviyesi düşerse felakete yol açabilir. 1990 yılından bu yana beş kat buz kaybı görüldü. Kuzey Kutbu buzunun kalınlığı 1960’dan bu yana yüzde 40 azaldı. Bilim adamları Kuzey Kutbu’nun 2040’a kadar buzsuz olabileceğini tahmin ediyor.

  1. Otoriterizmin yükselişi

Rus lider Vladamir Putin’den Çin lider Xi Jinping’e kadar otokratlar dünyada her zaman var olmuştur. Bununla birlikte, otoriterliğin Batı’ya yayılmaya başladı. Liberal demokrasiler yerine kabadayılık ve zorbalık artıyor; sivil haklar yok ediliyor.

  1. Küresel güçler arasında artan gerginlik

ABD, Rusya ve Çin son yılların en büyük gerginliğini yaşıyor. Rusya ve ABD sınırlarını test ediyor. Bu arada Çin, tartışmalı sularda askeri üsler olarak insan yapımı adalar inşa ediyor. Artan gerginlik ve başarısız siyaset nükleer restleşmeye yol açabilir.

  1. Antibiyotik direnci

Antibiyotikler, on yıllardır birçok ölümcül hastalığı tedavi etti. Bununla birlikte son yıllarda antibiyotiklerin yanlış ve aşırı kullanımı bazı bakterilerde dirence yol açtı. Bu direnç devam ederse antibiyotikler işe yaramayacaktır.

  1. Süper volkanlar

Süper volkanlar gezegen için çok zorlu zaman bombalarıdır. Örneğin; Yellowstone, Amerika’daki zaman bombalarından birini barındıran güzel ve görkemli bir park. Jeologlar, Yellowstone’un Saint Helens Dağı’ndan bin kat daha güçlü bir patlama kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

  1. Yaklaşan buz devri

Güneş’ten gelen sıcaklık değişimleri 2020 – 2050 yılları arasında Dünya’yı yeni bir buz çağına götürebilir.

  1. Grip pandemisi

Son grip salgını İspanyol Gribi, dünyada 500 milyon insanı öldürdü. Bu olay neredeyse 100 yıl önce yaşandı. Durdurulamaz bir grip virüsünün birkaç ay içinde 30 milyon insanı öldürebileceği belirtiliyor.

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın Sonunun Geldiğine 7 İşaret

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video