En Çok Görülen 7 Psikolojik Rahatsızlık


Bunlar adını sıkça duyduğumuz ve bazen belirli bir dönem yaşadığımız sıkıntılar olabilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu

Adını, Meryem Uzerli’nin Muhteşem Yüzyıl dizisinden apar topar ayrılma kararıyla duyduk. Kişinin kaldıramayacağı boyuttaki stresin uzun süre devam etmesiyle ortaya çıkan, tam anlamıyla fiziksel ve duygusal/mental olarak tükenmektir.

Depresyon

Sosyal hayatımızın tamamını, iş gibi, çok kötü etkiler. Önceden zevk alarak yapışan tüm aktiviteler ya hiç bir şey hissettirmez ya da moral bozar. Oldukça ciddi ve yaygın bir hastalıktır. En kısa sürede tedavi olunmazsa kronikleşir.

Anksiyete

Adını belki de son günlerde en çok duyduğumuz psikolojik rahatsızlıktır. Çok ciddi olan bu rahatsızlık kişide, ani korku durumuna ve buna bağlı fiziksel reaksiyonlara sebep olur.

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Mantıkdışı olan ve kişi de takıntı derecesine varan düşünceler kaygılardır. Örneğin, kirlenen eli mutlaka beş defa yıkamak, bir cm eğik duran bir resmi düzeltmeden rahat edememek gibi, insanın gündelik yaşantısını çok kötü etkileyebilir.

Bipolar Bozukluk

Şizofreni gibi ağır bir psikolojik hastalıkla karıştırılmamalıdır. Manik-depresif rahatsızlık olarak da bilinir ve kişi de ani duydu durumu değişikliklerine sebep olur.

Yeme Bozuklukları

Anoreksiya ya da bulimya gibi çeşitli fiziksel görüntü rahatsızlıklarına ve hastalıklarına sebep olur. Genelde temelinde biyolojik ya da psikolojik sebepler vardır; anksiyete, depresyon gibi.

Fobi

Anksiyetenin çok yoğun yaşandığı ve korkunun bir şeye kanalize olduğu durumdur. Örneğin, bir kişinin agorafobisi varsa açık alanda kalmaktan dehşet verici bir şekilde çok korlar ve vücudu bu duruma büyük bir tepki verir.

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
1
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Görülen 7 Psikolojik Rahatsızlık

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video