Evde Zeytin Yapmak Sandığınız Kadar Zor Değil


Katkı maddeleri sizin de canınızı sıkıyor, değil mi? Bu durum, her şeyi kendimiz yapmak isteyecek kadar zorluyor bizi. En azından yeşil zeytin yapmak konusunda bazı bilgileri sizinle paylaşabiliriz.

  1. Zeytin konusunda zaman seçmek önemlidir. Kasım ayının ikinci haftası zeytin yapımı için uygun bir zaman dilimidir. Erik sertliğinde olan zeytinleri seçmeniz en mantıklısı olacaktır.

  1. Yeşil zeytin yapmak için farklı yollar olsa da, biz size pratik olan bir yöntemi anlatalım. Aldığınız zeytinleri tek tek bıçakla çizip temiz bir çekiçle kırın. Zeytinin acı suyu bu şekilde çıkacaktır.

  1. Çizip kırdığınız zeytinleri yıkayın ve genel olarak on kiloluk olması tercih edilen cam kavanozlara içinde boşluk kalmayacak şekilde koyun. Dolu kavanozları soğuk suyla doldurun ve ağzını sıkıca kapatın.

  1. Bundan sonraki süreçte zeytinlerin suyunun gün aşırı değiştirilmesi çok önemlidir. 15 gün sonra zeytinler salamura için hazır duruma gelir.

  1. Salamura suyunu hazırlamak için bir litre suya 100 gram kaya tuzu ve 10-15 gram limon tuzu ekleyin. İçine dilim limon da ekleyebilirsiniz.

  1. Suyu zeytinlere ekleyin ve 2-3 günde bir açarak içeride biriken gazın dışarı çıkmasını sağlayın. Bir hafta on gün sonra zeytininiz hazır olacak.


Like it? Share with your friends!

2
0
2 shares

What's Your Reaction?

Süper Süper
3
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
1
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
1
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Zeytin Yapmak Sandığınız Kadar Zor Değil

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video