Hindistan’dan Holifest Geldi Geçti


Meşhur Hindistan festivali Holifest, bu sene 12-13 Mart’ta kutlandı. Sizce bu festival sadece renklerin cümbüşü mü? Bakalım meşhur festivalin altında neler yatıyor.

  1. Holifest Hindistan’da baharın gelişini kutlamak için düzenlenir. Renklerin Festivali olarak geçer. Yeniden doğusu simgeler.

  1. İnsanlar önce kendilerini boyar, daha sonra birbirlerinin vücudunda boya atar. Böylece ortaya muazzam bir renk cümbüşü çıkar.

  1. Her rengin bir anlamı vardır. Sarı dindarlık, mavi sakinlik ve ağırbaşlılık, kırmızı masumiyet, yeşil canlılık ve enerji olarak anılır. Bildiklerimizden çok farklı, değil mi?

  1. Hint mitolojisine göre; Hiranyakaşipu (kötülerin kralı), Hindu kralı tarafından ölümsüzlükle lanetlenir. Zaman geçtikçe kibirlenir ve herkesin kendisine itaat etmesini ister. Oğlu Prablah ona karşı çıkar.

  1. Hiranyakaşipa çok defa oğlunu öldürmek istese de, buna Tanrı Vishnu müsaade etmez.

  1. Sonunda bir gün onu kız kardeşinin kucağındayken yakmak ister. Kız kardeşinin üzerindeki şal yanmamaktadır. Durumu fark eden kız kardeş Holika, kendi şalını çıkarıp kardeşine verir ve onu kurtarır. Maalesef kendisi ölür.

  1. Tanrı Vishnu bu olay sonrasında Hiranyakaşipu’yu öldürür ve Prablah’ı kral yapar.

  1. Bundan sonra iyinin kötüye zaferi olarak her yıl baharın gelişinde dolunayda anma ve kutlama yapılmaya başlandı ve Holika’da esinlenerek festivale Holi adı verildi.

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hindistan’dan Holifest Geldi Geçti

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video