Klasik Rus Edebiyatının 7 Romanı


Edebiyat denildiğinde akla gelen ilklerden bazıları Rus Klasik Dönemi edebiyatına aittir. Bu dönem genellikle 18.-19. yüzyılları arasını kapsar.

Karamazov Kardeşler

Fyodor Dostoyevski’nin hayatından da izler taşıyan bu baş yapıtta yazar, kardeşler aracılığıyla çoğunluğu temsil edebilecek karakterler yaratmış ve bunun üzerinden ahlak, tanrı gibi pek çok kavramı eleştirmiştir.

Anna Karenina

Taçsız Çar lakaplı yazar, Lev Tolstoy, yakından şahit olduğu hüzünlü bir olaydan esinlenerek bu romanı yazmıştır. İlişkiler ve sosyal statülerin, rollerin nasıl karmaşık ve içinden çıkılmaz hale gelebileceğini aktarmıştır.

Suç ve Ceza

İnsan psikolojini karakter çözümlemelerinde ustaca kullanarak bir baş yapıta imza atmıştır. Dostoyevski’nin zamansız eserlerinden biridir.

Savaş ve Barış

Napolyon Savaşları sebebiyle darmadağın olmak üzere olan bir toplum vardır. Tolstoy’un en önemli romanı olarak görülen yapıtta, müthiş bir kurgu ve betimlemeler ve yüzlerce karakter vardır.

Yüzbaşının Kızı

Puşkin’in bu eseri diğer romanlar arasında çok da mühim görülmez. Bunun yanı sıra bazı ilkleri görürüz. Rus karakterlerinin ortaya çıkışı ve sonrasında düzenli bir şekilde ilerleyen Rus romanının temellerini, Puşkin’in bu yapıtında görmek mümkündür.

Ölü Canlar

Gogol romanında, ülkesinde bulunan çarpık durumları ve yanlışları anlatmak istemiştir. Roman,, zamanında oldukça tepki çekmiştir.

Ana

Maksim Gorki diğer Rus yazarların çoğu gibi aristokrat bir sınıftan ya da bir burjuva ailesinde n gelmemektedir. İşçi olarak çalışmaya başlayan Gorki, bu yapıtını devrime adamıştır.

What's Your Reaction?

Süper Süper
2
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Klasik Rus Edebiyatının 7 Romanı

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video