Mutlaka İzlemeniz Gereken Müzikal Belgeseller


the-rebirth-of-germany

 

Eğer siz de müzikle ilgilenen bir insansanız, diğerleri gibi günde sadece belli saatlerde müzik dinlemeyip de kulaklığı kulağınızdan hiç çıkarmıyorsanız mutlaka müzikal belgesellere bir göz atmalısınız. Biz de bu yazımızda sizler için izlemeniz gereken belgesellerin bir listesini oluşturduk. Vermiş olduğumuz sıralamanın bir önemi yoktur; hepsi birbirinden değerlidir.

 

1. Beware of Mr. Baker

Efsanevi davulcu Ginger Baker’ın Cream, Blind Faith, Hawking ve Fela Kuti gibi isimlerle yolunun kesişmesi ve bu kavşaklarda yaşadığı özyıkım maceralarını seyrediyoruz. Sonunda malvarlığını tüketmiş bir şekilde Güney Afrika’da izole bir hayat süren Baker, o kadar aksi bir ihtiyar ki bastonuyla belgeselcinin kafasını kanatıyor.

2. Lightning Bolt: The Power of Salad

Noise Rock’un yorulmaz ikilisi Lightning Bolt’un yani, Brian Gibson ve Brian Chippendale’in Amerika turnesi esnasında röportajları ve performanslarını içeren bu belgesel, ikiliyi yakından tanımanızı sağlarken sahnede iki tabanca seyirciyi nasıl esir ettiklerine dair bir fikir verebilir.

3. Krautrock – The Rebirth of Germany

1968′de, I. ve II. Dünya Savaşı’nın Almanya’daki kültürel mirasından yepyeni bir müzikal kimlik doğdu: Krautrock. Neu!, Can, Faust ve Kraftwerk gibi gruplar sayesinde bu janrın ortaya çıkışı filmde detaylı bir şekilde anlatılıyor. Kraut, aslında İngilizler ve Amerikalılar tarafından savaş döneminde Alman askerleri aşağılamak için kullanılan bir sözcük ama İngiliz basını bu janra Krautrock demekte hiçbir sakınca görmemiş.

4. A Band Called Death

Punk tarihinin başlangıcından önce punk yapmaya başlayan bu grubu metal grubu Death ile karıştırmayalım. Burada bahsi geçen Death’in belgeseli, Detroit’li 3 kardeşin bir funk grubundan belki de dünyanın ilk Punk grubuna evrimini anlatıyor. Son yılların en iyi müzik belgesellerinden biri olabilir.

5. Fearless Freaks

Flaming Lips’ten performanslar ve röportajlarla dolu bu film, grubun hem müzikal hem de psikoaktif maddelerle bezenmiş senelerini anlatıyor. Steven Drozd’un eroin sahnesi, grubun uyuşturucuyla ne derece yakın ilişki içinde olduğunu anlatan tek şey değil, sonrasında gitarist Ronald Jones’un bu sebeple gruptan ayrılması da var mesela.

6. Thunder Soul

1960′ların sonundan 70′lere kadar müzik yapmış bir lise grubu olan Kashmere High School Stage Band’i zamanında okullararası müzik yarışmalarında “yenilmez” yapan ve 8 albüm kaydetmesini sağlayan detayları bu belgeselde seyrediyoruz. 2008′de grubun orijinal 30 üyesi birleşerek, o sırada 92 yaşında olan grup lideri Conrad “Prof” Johnson için saygılarını sundukları bir konser veriyorlar. Jamie Foxx’un naratörlüğünü yaptığı belgesel, son zamanlarda liselerarası müzik yarışmalarımızdaki finalist video’larını düşündüğümüzde, daha da bir anlam kazanıyor.

7. Oil City Confidential

1970′lerin ortasında İngiltere’de pubrock döneminde parlamış ama sonrasında grup içi çatışmalar dolayısıyla dağılan Dr. Feelgood hakkında Julean Temple’ın yaptığı bu film, belki de içinde süperstarlar barındırmaması nedeniyle Essex’in o senelerdeki psikocoğrafik profilini yansıtmakta son derece başarılı.

8. Cocksucker Blues

Rolling Stones’un Exile on Main St. albüm tanıtımı için gerçekleştirilen Kuzey Amerika turnesi sırasında çekilen  bu film, turnenin hedonist yönünü oldukça grafik şekilde sergiliyor. Kokain çeken Mick Jagger, kuliste eroin yapan bir groupie ve çok daha fazlası. Gösterimi mahkeme emriyle yasaklanan film, Ladies and Gentlemen: The Rolling Stones filminin çıkışıyla birlikte de süresiz olarak rafa kaldırıldı.

9. Cracked Actor

1974′te yine BBC tarafından yapılan bu film, David Bowie’nin Ziggy Stardust ardından Diamond Dogs dönemine geçişinde müzik ve sinema alanındaki icraatlerini anlatıyor. Ama bu belgeselin adının çıkmasına sebep olan şey, Bowie’nin o dönemki kokain bağımlılığı ve bu bağımlılığın onda son derece kırılgan bir ruh hali şeklinde yansıması.

10. Music is the Weapon

Afro-beat’in yaratıcısı, memleketlilerin kendisini kabullenişiyle “Siyah Başkan” Fela Kuti’nin, kariyerinin zirve yaptığı yıllarda çekilen bu film, Fela’nın hem müzikal performanslarını hem de politikayla, dinle ve Pan-Akfrikanizmle ilgili görüşlerini içeren bir çok röportajı barındırıyor.

11. Welcome to the Go Go

80′lerde BBC Arena tarafından hazırlanan bu film, Washington’daki Go-Go sahnesini özetliyor. Trouble Funk, Chuck Brown ve the Soul Searchers gibi isimlere rastlayacağınız film, Go Go nedir merak edenlerin sorularını cevaplamakta başarılı.

Kaynak: vasisdas

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka İzlemeniz Gereken Müzikal Belgeseller

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video