Odaklanmak İçin Yapılabilecek 7 Adım


Odaklanmak İçin Yapılabilecek 7 Adım

Odaklanma sorunu özellikle derslerde ve sınavlarda çok sık ihtiyaç duyulan bir olgudur. Yerine göre hayatın içerisinde de ihtiyacımız olacaktır. Gerek iş görüşmeleri, gerek trafik, gerekse toplumda konuşma yapma gibi durumlarda odaklanma önem taşır. İşte hayatınızın her anında ihtiyacınız olan odaklanma becerisi için yapabileceğiniz 7 adım…

  1. İlk olarak teknolojik aletlerinizle çok sık haşır neşir olmamayı göze alın. Örneğin bir ortamda artık sürekli telefonla ilgilenmek dikkatin ortamdan uzaklaşmasına neden olmaktadır.

2.Beslenmenize dikkat edin. Düzenli ve sağlıklı beslenmek beynin odaklanmasını olumlu yönde etkilemektedir.

3.Uyku düzeni dikkati etkileyen en büyük etkendir. Uykusuz kalmak sürekli gözlerin kapanmasına, hareketlerin ağırlaşmasına, hayallere dalmaya otomatik olarak bedeni iter ve dikkat dağınıklığı sorununu ortaya çıkarır.

4.Hafıza oyunları oynamaya çalışın. Birçok karenin içerisinde ikişer tane aynı nesneyi yerleştirerek tüm kareleri karıştırın. Kareleri bir kere toptan açarak aynı olan nesneleri bulmaya çalışın.

5.Çok sık çalışıyorsanız, küçük küçük aralar vererek işten tamamen farklı şeylerde bulunun. İş çıkışı bilardo oynamaya veya spor yapmaya gidin.

6.İki günün birbirinden farklı olmasına özen gösterin. Her gün yapılan aynı şeyler, vücudun ve beynin kendini bir olaya programlanmasına neden olacaktır.

7.Tempolu müzikler dinleyin. Ritimleri birbirine uygun, birden yükselmeyen müzikler beyninizi odaklamaya yardımcı olacaktır. Çalan müzik içerisinde bir ses seçin ve şarkı sonuna kadar sadece onu duymaya çalışın.

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Odaklanmak İçin Yapılabilecek 7 Adım

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video