Sanatçı Hastalığı: Bipolar Bozukluk


Psikiyatrik hastalıkların çoğu ergenlik döneminde ortaya çıkar. Son yıllara ünlüler dünyası da dahil olmak üzere birçok yerde gördüğümüz bipolar bozukluk da bunlardan biri.

  1. Bipolar bozukluk, manik depresif bir rahatsızlık. Bu hastalıkta maniden depresyona kadar uzanan ruh halinde ciddi değişiklikler söz konusudur. Kontrol altına alınamadığında intiharla sonuçlanabilir.

  1. Hastalıktan bu kadar çok bahsedilmesinin nedeni; son on yılda %14 oranında bir yükselmenin olması. Buna göre artık her yedi kişiden biri bipolar.

  1. Stres, atakların başlamasında en büyük faktör. İlk ataklarda stres daha etkiliyken, daha sonra mevsimsel geçişler gibi faktörler etkili oluyor.

  1. Birçok ünlü sanatçı da bu hastalıkla mücadele ettiğini dile getirdi. Hatta bu yüzden sanatçı hastalığı olarak da geçiyor.

  1. Duygunun şiddetinin fazla olması yaratıcılığı da arttırır. Depresif dönemlerde birçok yazar ve ressam daha çok üretir; ancak hastalık ilerledikçe yaratıcılık azalıyor ve bu da sanatçıda daha derin bir bunalıma sebep oluyor.

What's Your Reaction?

Süper Süper
0
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sanatçı Hastalığı: Bipolar Bozukluk

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video