Yunanistan Mutfağıyla Kardeş Miyiz Biz?


Yakın memleketler birbirinden etkilenir. Biz de Yunanistan’la nasıl bir etkileşim yaşadıysak, o kadar çok aynı diyebileceğimiz yemek, içecek vs var! Yunanlılar ile ezelden beri kardeşiz kabul edelim.

  1. Baklava – Baklava: Onlarda da ismen aynı geçer. Çok kavga ediyoruz arada; ama ortak lezzet deyip geçmek lazım sanki. Zaten çoğu baklavanın en iyi Antep’te yapıldığını kabul ediyor.

  1. Türk kahvesi – Yunan Kahvesi: Kesinlikle yunan kahvesi daha koyu ve sert. Bunun dışında çok büyük bir fark yok. Çeşme’de olduğu gibi yanında damla sakızı ikramı da oluyor.

  1. Cacık – Cacık: Kıvamı bizde olan standart cacıktan daha yoğun. Hatta daha yoğun olduğu için ekmeğe sürülüp yenilebiliyor da.

  1. Musakka – Mousakas: Bu yemeği arap mutfağında da görebilirsiniz. yunan musakkasında ek sebze ve patates de kullanılıyor.

  1. İmam bayıldı: İmam bayildi: Tam bir türk yemeği olduğu imsinde belli olan bu yemek, Yunanistan’da çok daha farklı bir sunuma sahip.

  1. Döner – Gyros: Gyros, Yunanistan’da bol baharat ve kuşbaşı etle hazırlanıyor. Daha çok Adana dönere benziyor.

  1. Dolma – Dolmades: Onlarda kesinlikle daha yoğun zeytinyağı kullanılıyor. İç malzemede değişiklikle olduğu kesin.

  1. Kuru fasulye – Fasolada: Yunanistan’da bu yemek daha çok büyük boy fasulyelerden yapılıp, içine kereviz yaprağı ekleniyor.

       BONUS: Rakı – Ouzo : İsmi farklı olsa da, Yunan rakısı biraz daha hafif                    olmakla      birlikte, tam olarak içimiyle dahi oldukça benzer. Şerefe!

What's Your Reaction?

Süper Süper
1
Süper
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Ağlarım Ağlarım
0
Ağlarım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aşk Aşk
0
Aşk
İnanmıyorum İnanmıyorum
0
İnanmıyorum
İmkansız İmkansız
0
İmkansız

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yunanistan Mutfağıyla Kardeş Miyiz Biz?

Giriş Yap

Şifre Sıfırla

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
List
Video